Dzisiaj jest: 2 Lipiec 2022    |    Imieniny obchodzą: Jagoda, Urban, Otton

rodzina

1 września

W dniu 1 września, jak co roku obchodziliśmy kolejną rocznicę napadu Niemiec hitlerowskich na Polskę i wybuchu II wojny światowej. Po mszy św. pod przewodnictwem ks. Dziekana kan. Kazimierza Kowalskiego, który wygłosił okolicznościowe, o treści patriotycznej, kazanie, poczty sztandarowe, orkiestra, przedstawiciele władz, szkół, kombatanci oraz ci, którym wojna zabrała bliskie sercu osoby, udali się pod pomnik Orła Białego w pobliskim parku. Tam po apelu poległych, delegacje szkół i organizacji złożyli kwiaty i zapalili znicze. Wśród obecnych była również delegacja Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Aktywny Miejsko - Gminny Zarząd PSL Żuromin

Miejsko - Gminny Zarząd PSL Żuromin aktywnie wspierał lokalne inicjatywy kulturalne fundując nagrody dla uczestników Wieczoru Sobótkowego w Poniatowie 23 czerwca br oraz 24 czerwca podczas festynu rodzinnego zorganizowanego przez Samorządową Szkołę Podstawową nr 1 w Żurominie. Relacja z festynu na www.youtube.com Żuromin Festyn Rodzinny 2012 – polecamy. 

Dożynek czas…

W całym województwie organizowane są dożynki w których biorą udział członkowie PSL z województwa mazowieckiego.

Tradycyjnym elementami Święta Plonów są wieńce, wykonane z kłosów zbóż, owoców, warzyw i polnych kwiatów. Każdy z przygotowanych na uroczystość dożynkową wieńców nawiązuje w swoim charakterze do historii i tradycji święta, ale też każdej gminy. Elementy do przygotowania konstrukcji zbierane były przez cały rok. Powstające dzieła sztuki, zachwycające różnorodnością barw, utożsamiają zebrane plony i urodzaj. Podczas dożynek czas umilają zaproszeni artyści i kabarety, zaś na specjalnie przygotowanych stoiskach zachęca się do spróbowania potraw kuchni regionalnej.

Podczas Dożynek Wojewódzkich w Kozienicach marszałek Adam Struzik skierował do rolników słowa szczególnej wdzięczności: „pokonując wiele przeciwności i zmagając się z siłami natury, dbacie, Drodzy Gospodarze, by ziemia wydała owoce, a na naszych stołach nie zabrakło chleba – symbolu życia, dostatku i pewności jutra. Wasze zaangażowanie w lokalny postęp, poszukiwanie nowoczesnych rozwiązań, a przy tym przywiązanie do fundamentalnych wartości zasługują na głęboki społeczny szacunek. Dziś, w XXI wieku polski rolnik nadal żywi i broni. Rolnicy, którzy jak nikt inny przywiązani są do ojczystej tradycji, bronią podstawowych wartości, przekazując je przyszłym pokoleniom”. 

Nowy sprzęt dla strażaków z powiatu żuromińskiego

O 6 motopomp, 1 piłę do betonu i stali, 1 agregat prądotwórczy, 1 zestaw oświetleniowy wzbogacili się strażacy z jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych terenu powiatu żuromińskiego. Umowy w tej sprawie przekazał przedstawicielom samorządów lokalnych Adam Struzik Marszałek Województwa Mazowieckiego oraz Piotr Zgorzelski Poseł na Sejm RP.

jrzDrodzy Internauci, witam Was serdecznie na stronie internetowej Zarządu Powiatowego PSL w Żurominie. Tutejsze struktury ludowców istnieją już od kilkunastu lat, wciąż działając na rzecz rozwoju ekonomiczno-gospodarczego powiatu żuromińskiego. Skupiamy w swoich szeregach ludzi z różnych grup zawodowych, których łączy jedno - praca "pro publico bono". Zapraszam więc do przeglądania niniejszej strony, w celu odnalezienia ciekawych informacji i zapoznania się z naszą działalnością. Z pozdrowieniami

przewodniczacy

Jerzy Rzymowski - Prezes ZP PSL w Żurominie